گوهر شناسی، گوهر تراشی و صنایع دستی مبتنی بر سنگ
گوهر شناسی، گوهر تراشی و صنایع دستی مبتنی بر سنگ

فیروزه گوهر باستان شناسی

انگشتر فیروزه شهربابک با رکاب مس

جواهری با رنگ آسمانی

پیروزه یا فیروزه گوهری باستانی است که نام آن تداعی معنای واژه پیروزی هست . پادشاهان ایرانی با هدیه این گوهر خوشبختی، صلح و دوستی را برای دریافت‌کننده آن آرزو می‌نمودند. استفاده از آن در تمدن‌های اولیه ایران، امریکای جنوبی، چین و مصر رواج داشته است . به باور ایرانی‌ها نگه‌داشتن این گوهر باعث می‌شده تا شهامت فرد در مقابل دشمنان بیشتر گردد و بر آن‌ها غلبه نماید. رنگ آبی شبیه به رنگ آسمان آن را به گوهری تأثیرگذار بدل نموده است، رنگ آبی را به بهشت تشبیه می‌نمایند . هندیان بر این باورند که شادی و نیک بختی را به ارمغان می‌آورد. پیروزه سمبل موفقیت و شادکامی و آینده نیک است و ارزش این گوهر به دلیل رنگ آن هست.

گوهر متولدین آذرماه :

در بیان ارزش این گوهر همین بس است که گاهی قطعه‌ای از فیروزه با گوهرهای شفاف و گران‌بها برابری می‌کند. داشتن زیورآلات فیروزه در میان سنگ‌های جواهری یک معامله سودآور واقعی است. در مورد فیروزه افسانه‌های بسیاری گفته‌اند. فیروزه را به متولدین دسامبر، آذرماه و کسانی که روز شنبه به دنیا آمده‌اند، توصیه می‌نمایند.

قدمت :

معدن سرابیت الخادم در شبه‌جزیره سینا قدیمی‌ترین معدن فیروزه جهان است که سابقه ۶۰۰۰ ساله دارد .

مهم‌ترین گوهر شناخته‌شده ایران فیروزه است، هنر فیروزه‌ تراشی در ایران قدمت ۵۰۰۰ ساله دارد.

کاربرد :

نگین های فیروزه ‌تراش خورده بیشتر در ساخت انگشتر، گردنبند و گوشواره استفاده می‌شود.

طراحان جواهرات به لحاظ رنگ آبی آسمانی منحصربه‌فرد فیروزه از آن استفاده‌های فراوانی نموده‌اند.

مهمترین معادن :

معدن پیروزه نیشابور به روایت گوهرشناسان شناخته‌شده‌ترین و بهترین نوع آن در جهان است .

غیراز ایران فیروزه در چین، تبت، مکزیک و ایالات‌متحده نیز دیده‌شده است.

تورکوئیز :

این گوهر در زبان انگلیسی به تورکوئیز Turquoise مشهور است زیرا در زمان‌های قدیم تاجران ترک ، آنرا از راه ترکیه به اروپا صادر می‌نمودند و در اروپا بدین نام شهرت داده‌اند. احتمالاً احسائین یا اخشائین در کتب تاریخی و باستانی همان پیروزه است.

ساختار :

پیروزه، کانی ثانویه کانسارهای مس پورفیری، به رنگ‌های آبی آسمانی، سبز متمایل به آبی، خاکستری متمایل به سبز و ساختار بلوری تری کلینیک پیناکوئید، ریزدانه تا نهان بلور، دانه‌ای تا غده‌ای، گاهی رگه‌ای و توده‌ای و سختی ۵ جدول موهس که با کاهش تخلخل تا ۶ هم می‌رسد، یک فسفات مس و آلومینیوم آبدار است. نر اغلب کائولینیت، مونت موریلونیت، آلوفان، واولیت و پیریت هست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.